Organizator:

Eksplozja sportowych emocji. Podsumowujemy Poznań Run Expo

Podziel się

Strefa aktywności wypełniona całymi rodzinami, pękające w szwach stoiska kilkudziesięciu wystawców oraz tłumy uczestniczek i uczestników 15. Poznań Półmaraton – tak w jednym zdaniu można podsumować Poznań Run Expo. Przez trzy dni, 14–16 kwietnia, wydarzenie odwiedziło ponad 28 tysięcy osób. Kulminacja nastąpiła w niedzielę, wraz ze  startem biegu, którego najlepsze wyniki należały do Etiopek i Etiopczyków. Padł też rekord trasy.

fot. Piotr Piosik

Trzydniowe Poznań Run Expo odbywa się co pół roku i towarzyszy poznańskim biegom ulicznym. Jesienią wystawców i animatorów można spotkać przy okazji maratonu, wiosną – półmaratonu. Wiosenna edycja gromadzi też tłumy kibiców, którzy pojawiają się na Międzynarodowych Targach Poznańskich razem z biegaczami i biegaczkami, ale chcą po prostu aktywnie spędzić weekend.

Aktywność od najmłodszych lat

Tegoroczne Poznań Run Expo rozpoczęło się z impetem, bo od „Lekcji WF-u z Mistrzami”. W rozgrzewce i zajęciach na dziesięciu stanowiskach wzięło udział ponad 300 dzieci. Ćwiczyły z wioślarzami: Michałem Jelińskim – mistrzem olimpijskim i czterokrotnymi mistrzem świata, Natalią Madaj–Smolińską – złotą medalistką Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, pływakiem Kacprem Majchrzakiem – brązowym medalistą mistrzostw Europy i Markiem Plawgą – lekkoatletą, dwukrotnym brązowym medalistą mistrzostw świata. Gościem specjalnym lekcji był prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Gdy lekcja dobiegła końca, przez czerwony dywan prowadzący do pawilonu, przechodziło coraz więcej osób odbierających pakiety. Od piątkowego poranka do niedzielnego popołudnia w strefie aktywności współtworzonej z Poznańskimi Ośrodkami Sportu i Rekreacji działo się wiele. Ergometry wioślarskie, trening pod okiem trenerów judo, podstawy futbolu amerykańskiego – to tylko niewielki wycinek zajęć dla młodszych i starszych miłośników sportu. Przedstawiciele szkoły baletowej zachęcali do wgłębienia się w tajniki stania na palcach, a adeptki szkoły zaprezentowały pokaz baletu. Nie zabrakło też warsztatów ekologicznych, fotobudki 360 stopni i strefy gier.

fot. Piotr Piosik

Dla biegaczek i biegaczy w każdym wieku

Podczas Poznań Run Expo odbywały się też prelekcje dla biegaczek i biegaczy oraz spotkania z dietetykiem i ekspertami w doborze stroju i obuwia do rodzaju sportowej aktywności.

Wszystkiemu nieodmiennie towarzyszyła bogata ekspozycja butów, odzieży, akcesoriów, strojów, gadżetów, odżywek, ale także naturalnych miodów i rzemieślniczych słodyczy.

 fot. Piotr Piosik

Decathlon zaprosił na swoje stoisko na analizę techniki biegu z wykorzystaniem kamery oraz bieżni mechanicznej. Przez trzy dni rywalizacja trwałą też na stanowisku marki Hoka. Tam wyniki sportowe osiągane na bieżni współgrały z wiedzą uczestników wyzwania.

fot. Piotr Piosik

– Liczba ponad 28 tysięcy osób, które odwiedziły tegoroczne Poznań Run Expo bardzo nas cieszy. Jeszcze bardziej cieszy nas fakt, że każdy, kto do nas przyszedł, spędził fantastyczny i mógł skorzystać z tak wielu różnorodnych aktywności – mówi Dagmara Suprun, dyrektor projektu. – Właśnie takie wydarzenia chcemy proponować naszym zwiedzającym i tak wyobrażamy sobie aktywne weekendy na Międzynarodowych Targach Poznańskich – podkreśla.

Prawdziwa kulminacja tłumów nastąpiła wczesnym popołudniem, gdy na Poznań Run Expo zaczęły przychodzić tysiące zwiedzających. Część z nich to uczestniczki i uczestnicy biegów dziecięcych oraz ich rodzice. Na starcie stanęło kilkaset dzieci, a przy barierkach ustawili się kibicujący im rodzice i opiekunowie. Padający tego dnia deszcz nie ostudził zapału, a tylko podniósł ducha rywalizacji. Wytrwałość się opłaciła, bo satysfakcja i duma z pokonania kilkuset metrów w deszczu malowała się na dziecięcych twarzach.

fot. Piotr Piosik

Rekordowy półmaraton

Na starcie stanęło 8500 zawodniczek i zawodników, a niepewna z rana pogoda – jak się okazało – sprzyjała biciu rekordów. Rywalizację zdominowały i zdominowali Etiopki i Etiopczycy.

fot. Piotr Piosik

Nową rekordzistką poznańskiego biegu została Anchalem Wibineh, która zameldowała się na mecie z czasem 1:07:54, bijąc jednocześnie rekord (1:09:18) z 2021 r. należący do Karoliny Nadolskiej, rekordzistki Polski. Druga na mecie była Ugandyjka Chekwel Juliet (1:10:09), a trzecia Ayel Likina (1:12:39) z Etiopii.

Wśród mężczyzn całe podium zajęli zawodnicy z Etiopii: pierwszy był Gebresilase Haftamu z czasem 1:00:26. Drugi był Weldeslassie Salomon (1:01:06), a trzeci Abate Sikiyas (1:01:11).

Kolejne Poznań Run Expo już jesienią, od 13 do 15 października. Wydarzenie odbędzie się wraz 22. Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza.

fot. Piotr Piosik

Zobacz galerię zdjęć