Organizator:

Historia na tegorocznym medalu maratonu

Podziel się

Dla wielu biegaczek i biegaczy pamiątkowy medal jest bardzo ważną pamiątką. Przypomina o wysiłku włożonym w przygotowania i sam bieg. W tym roku zawiera historyczny akcent.

 

„Wiemy, że dla wielu z Was medal jest ważny i że z dumą pochylacie do niego głowę na mecie, gdy dzielni wolontariusze zawieszają go na Waszych szyjach. Dlatego też postanowiliśmy, że nie ma na co czekać i czas pokazać Wam tegoroczny „krążek”, który w tym roku wcale tym krążkiem nie jest” – piszą na stronie organizatorzy biegu.

Na awersie znalazła się data 21. Poznań Maratonu oraz jego logotyp. Rewers tegorocznego medalu poświęcony został 80. rocznicy Akcji Bollwerk.

W nocy z 20 na 21 lutego 1942 r. przeprowadzono największą akcja sabotażowo-dywersyjną w okupowanym Poznaniu. Konspiracja w mieście włączonym bezpośrednio do Rzeszy Niemieckiej była trudna i niebezpieczna. „Odwaga kilkunastu poznaniaków, którzy w ramach Akcji Bollwerk podpalili niemieckie magazyny znajdujące się porcie rzecznym nad Wartą, jest nie do przecenienia. Większość z nich swoje zaangażowanie w sprawy Ojczyzny przypłaciła życiem” – tłumaczą wybór motywu.

Poznański maraton odbędzie się w niedzielę, 16 października. Zawodnicy będą odbierać pakiety startowe już od piątku, 14 października, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.