Organizator:

Jerzy Skarżyński znów w Poznaniu

Podziel się

Trzykrotny medalista mistrzostw Polski, zwycięzca Maratonu Warszawskiego, utytułowany lekkoatleta, autor książek i propagator aktywności fizycznej, a przy tym przesympatyczny rozmówca. Jerzy Skarżyński będzie gościem wiosennego Poznań Run Expo.

Urodził się w piątek 13 stycznia 1956. Jak sam mówi, nie jest przesądny, a potwierdzają to jego sportowe osiągnięcia.

Był zawodnikiem Gwardii Warszawa i Budowlanych Szczecin, reprezentantem Polski w pucharze świata i Europy w maratonie. Podczas zawodów Przyjaźń ’84 zajął czwarte miejsce. Jest trzykrotnym medalistą mistrzostw Polski, był też 15 zawodnikiem mistrzostw Europy (1986). W 1989 zwyciężył w Maratonie Warszawskim.

Wśród jego rekordów życiowych warto odnotować choćby bieg na 10 000 metrów (28:33:26), ustanowiony 29 lipca 1984 w Sopocie. To 17. wynik w historii polskiej lekkoatletyki. Jego rekord w biegu maratońskim to 2:11:42 (ustanowiony 6 kwietnia 1986 w Dębnie).

Mimo zakończenia w roku 1993 kariery wyczynowej, ciągle biega. Od roku 1996 brał udział w Mistrzostwach Polski Weteranów, zostając kilkakrotnie mistrzem i rekordzistą tych mistrzostw. 

W roku 2011 Polski Komitet Olimpijski przyznał mu nagrodę Fair Play „za całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu”. Został też uhonorowany tytułem Ambasador Szczecina.

Swoje zawodnicze i trenerskie doświadczenia przekazuje innym. Napisał i wydał książki popularyzujące bieganie, przeznaczone dla początkujących i zaawansowanych zawodników: „Biegiem po zdrowie”, „Bieg maratoński” (2004), „Maraton i ultramaratony” i „Maraton” oraz „Biegiem przez życie” i „Trening biegowy metodą Skarżyńskiego”. Współpracował jako ekspert z wieloma tytułami z branży biegowej.

Jerzego Skarżyńskiego, który opowie o swojej autorskiej metodzie treningu, będzie można spotkać na Poznań Run Expo. Na scenie pojawi się w sobotę, 2 kwietnia.