Organizator:

Kiedy poznański półmaraton? Premier się wypowiedział

Podziel się

Istniało prawdopodobieństwo, że z uwagi na wybory, kolejny raz trzeba będzie przekładać poznański bieg. Wszystko wskazuje, że odbędzie się w pierwotnym terminie.

Wiosną w całej Polsce odbędą się wybory samorządowe. Ich termin wyznacza premier. Muszą się odbyć nie wcześniej niż na cztery miesiące i nie później niż na trzy miesiące przed upływem kadencji rad, czyli po 31 marca i nie później niż 23 kwietnia, w dzień ustawowo wolny od pracy.

Czysto teoretycznie wybory mogłyby więc odbyć się w Wielkanoc (przypada 31 marca i 1 kwietnia) Jednak od samego początku najbardziej prawdopodobne terminy to 7 kwietnia, 14 kwietnia i 21 kwietnia. Jeśli wybory zostałyby wyznaczone na drugi z kwietniowych terminów, organizatorzy poznańskiego półmaratonu byliby zmuszeni zmienić termin biegu.

Tak stało się w przypadku wyborów parlamentarnych, gdy termin maratonu zmieniono z 15 na 22 października.

Wszystko wskazuje jednak na to, że 16. PKO Poznań Półmaraton wystartuje w pierwotnie założonym terminie. Wskazuje na to wypowiedź premiera Donalda Tuska.

O to, kiedy ogłosi termin wyborów, zapytała go podczas konferencji prasowej Katarzyna Kolenda-Zaleska z „Faktów” TVN, sugerując że może chodzić o 7 kwietnia i drugą turę dwa tygodnie później. – Pani ogłosiła termin wyborów, pani redaktor, tak pół żartem, pół serio – mówił Tusk. – Trafiła pani w dziesiątkę, czyli w siódemkę. Termin 7 i 21 kwietnia wydaje się najbardziej prawdopodobny – dodał.

Członków rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy wybierzemy więc najpewniej w niedzielę, 7 kwietnia. Wtedy będziemy głosować też na prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Dwa kandydaci z największymi liczbami głosów, którzy nie uzyskają jednak co najmniej 50% poparcia, spotkają się w drugiej turze, 21 kwietnia.

W międzyczasie biegaczki i biegacze spotkają się w Poznaniu.