Organizator:

Krótkie podsumowanie jesiennego Poznań Sport Expo 2021

Podziel się

Wraz z dotarciem do mety ostatniego zawodnika 13. PKO Poznań Półmaraton, zakończyły się jesienne targi Poznań Sport Expo. Tegoroczną edycję przez trzy dni odwiedziło ponad 16 tys. osób.

Od piątku, 15 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich spotykali się miłośnicy biegów i innych aktywności sportowych. Poznań Sport Expo to przede wszystkim okazja do zakupu odzieży, obuwia i sprzętów sportowych, ale nie tylko. To też opowieści sportowców i edukacja.

Studenci zrzeszeni w poznańskim oddziale IFMSA mówili o profilaktyce zdrowotnej – badali ciśnienie, poziom cukru we krwi, przekazywali cenne rady z zakresu profilaktyki raka piersi i raka jąder. Także  poprowadzili spotkanie z Tomaszem Rosikiem, sportowcem poruszającym się na wózku inwalidzkim. Rosik – niegdyś wyczynowy pływak z powodzeniem startujący w ogólnopolskich zawodach – mówił o swoich doświadczeniach i zachęcał do uprawiania sportu osoby z niepełnosprawnościami.

Wśród prelegentów Poznań Sport Expo był m.in. Wojciech Zep, dietetyk sportowy, dietetyk reprezentacji w piłce nożnej, który mówił o roli prawidłowego nawadniania organizmu. Z koeli Jerzy Skarżyński, zwycięzca warszawskiego maratonu, opowiadał o swojej autorskiej metodzie treningu. Przez dwa dni można go było także spotkać przy stoisku z książkami jego autorstwa.

Także przez dwa dni na zwiedzających Poznań Sport Expo czekali przedstawiciele MOVO, którzy przygotowali strefę regeneracji i porady z zakresu treningu prewencyjnego oraz doboru sprzętu. O jego prawidłowym doborze do treningów w piątek na scenie mówił Adrian Żakowski, specjalista z firmy Decathlon. Także on, tym razem w sobotę, opowiedział o powrocie do formy w bieganiu po kontuzji lub problemach zdrowotnych.

GALERIA Poznań Sport Expo

O atrakcyjny, kolorowy i energetyczny wysiłek fizyczny zadbały instruktorki Pound Fitness, a o  uśmiech, radość z tańca i z pomagania – kilkunastu instruktorów zumby, którzy dowodzili „Rubiton 2021 Poznań”, czyli charytatywnym maratonem zumby. Dochód z niego przeznaczono na pomoc podopiecznym dziecięcych oddziałów onkologicznych.

Z gośćmi Poznań Sport Expo spotkała się też Sofia Ennaoui. Wicemistrzyni Europy w biegu na 1500 m i finalistka Igrzysk Olimpijskich, a także ambasadorka City Diet odpowiadała na pytania internautów dotyczące zdrowego żywienia, swoich sportowych i pozasportowych pasji. Towarzyszyła też najmłodszym sportowcom – dzieciom, które wzięły udział w sobotnim biegu na 100 m, rozegranym na Placu Marka. Był to przedsmak sportowych zmagań. Niedziela na Poznań Sport Expo upłynęła bowiem pod znakiem półmaratonu, którego mata została zlokalizowana właśnie na terenie MTP, a strefa kibica MTP na czwartym kilometrze biegu.

Na starcie niedzielnego półmaratonu biegu stawiło się dokładnie 4905 osób (1141 kobiet i 3761 mężczyzn). Październikowy bieg przejdzie do historii choćby ze względu na znakomite wyniki. 17 października pobito dwa rekordy trasy (mężczyzn i kobiet), a druga wśród pań, poznanianka Karolina Nadolska, ustanowiła  rekord Polski w półmaratonie, który od niedzieli wynosi 1:09:18. Zwyciężczyni, Kenijka Tabitha Gichi była od niej szybsza tylko o 16 sekund. 

Najszybszym zawodnikiem okazał się Etiopczyk Huseyidin Mohamed Esa, któremu dotarcie do mety zajęło 59 minut i 32 sekundy.