Organizator:

Mistrzostwa Polski w maratonie. Czy Poznań sięgnie po rekord?

Podziel się

Na starcie 22. Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza stanie ok. 5 tys. zawodników z zawodniczek. Na kilka dni przed startem na liście było 4740 nazwisk. Wydarzenie zyskało niedawno rangę mistrzostw Polski w maratonie.

W poniedziałek, 16 października, w siedzibie Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz miasta, przedstawicieli miejskich spółek, policji. Pojawili się też organizatorzy Poznań Run Expo, wydarzenia towarzyszącego biegowi.

Brakuje tylko Antarktydy

Poznański maraton 2024 ma szansę stać się wyjątkowo zróżnicowanym biegiem. Na starcie staną zawodniczki i zawodnicy z 35 krajów, ze wszystkich kontynentów, poza pustynną Antarktydą.

– Poznań jest coraz wyżej na sportowej mapie Polski - mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Jak co roku zapowiada się wspaniała atmosfera – stwierdził.

Poznańska impreza przez lata zyskała dużą renomę. Dostrzegli to przedstawiciele Polskiego Związku Lekkoatletyki. Uwzględnili maraton w mistrzostwach Polski. Biegaczki i biegacze będą więc rywalizować też o ten tytuł. 

Jednym z takich zawodników jest Adam Nowicki, dla którego będzie to trzeci maraton w tym roku. Jakiego wyniku się spodziewa, biorąc pod uwagę prognozowaną pogodę? – Optymalne warunki do biegania maratonu to ok. 6 stopni, tu prognozowane jest ok. 3 stopnie. Jeśli tylko nie będzie padać, to te 2-3 stopnie będą dobre do biegania – mówił Nowicki. – Moim celem nie jest życiówka, ale zdobycie mistrzostwa Polski – podsumował.

Biegowa i sportowa edukacja

42.195 m w Poznaniu pokonają aż 43 osoby, które biegły w każdej z 21 poprzednich edycji poznańskiego biegu. Ich obecność to sposób na edukację i zachęcanie do uprawiania sportu.

O kolejnym poinformował Łukasz Miadziołko, dyrektor poznańskiego maratonu poinformował, że przy poznańskim maratonie organizowany jest też biega na 5 km. 

Dobrym sposobem na edukację (około)sportową będą też wydarzenia towarzyszące maratonomi. Poznań Run Expo, czyli trzydniowe wydarzenie, skierowane do całych rodzin, ma w tym zakresie wiele do zaoferowania.

Dagmara Suprun, dyrektorka Poznań Run Expo, przypomniała choćby o spotkaniu z paraolimpijczykami, biegach dziecięcych, ale też spotkaniach z dietetykiem i ekspozycji targowej. Na niej na gości czekają profesjonalna odzież, obuwie i wszystkie produkty niezbędne biegaczom.

Poznański bieg rozpocznie się w niedzielę, 22 października, o godz. 9:00. Poznań Run Expo startuje w piątek, od godz. 10:00.

Więcej o Poznań Run Expo