Organizator:

Padł rekord świata w maratonie. Jaką barierę złamano?

Podziel się

W niedzielę, 8 października padł rekord świata w maratonie. Od tej pory wynosi on 2:00.35. Wyczynu dokonał Kenijczyk Kelvin Kiptum. Rok 2023 jest szczęśliwy dla biegaczy i biegaczek rywalizujących na tym dystansie 42.195 m. We wrześnie padł rekord świata wśród kobiet.

Najnowszy rekord świata padł podczas maratonu rozgrywanego w Chicago. Kenijczyk Kelvin Kiptum pokonał dystans 42 km i 195 m w czasie 2:00.35. Tym samym złamał barierę dwóch godzin i jednej minuty. Poprzedni rekord należy także do Kenijczyka.

Rekordowy (prawie) debiutant

Nowy rekordzista ma dopiero 23 lata, ale jego dokonania już są niezwykłe. Debiutował w grudniu 2022 r. w Walencji. Już tam osiągnął czas 2:01.53, stające się trzecim człowiekiem w historii, który przebiegł maraton w czasie poniżej 2:02. Stał się także najszybszym debiutantem w historii.

Wygrał maraton w Londynie. Do ówczesnego rekordu świata, należącego do Eliuda Kipchoge i wynoszącego 2:01.09, zabrakło mu 16 sekund. Maraton w Chicago był dopiero jego trzecim biegiem na tym dystansie. Jak się okazało – rekordowym.

– Widziałem przed sobą zegar i upływający czas. Pomyślałem, że warto spróbować, może się nawet uda zejść poniżej dwóch godzin – mówił po biegu Kenijczyk, cytowany przez Polsat Newe. – Wiedziałem, że pewnego dnia zostanę rekordzistą świata – podkreślił.

Rekordowy rok

Maraton w Chicago okazał się bardzo szybkim biegiem. Wśród kobiet wygrała Holenderka Sifan Hassan. Z czasem 2:13.44 pobiła rekord Europy, który od 20 lat należał do Brytyjki Pauli Radcliffe (2:15.25).

Rekord świata wśród kobiet w maratonie należy do Etiopki Tigist Assefy i wynosi 2:11.53. Biegaczka pobiła go zaledwie dwa tygodnie wcześniej podczas maratonu w Berlinie.

Rok 2023 jest więc bardzo rekordowym w maratonach. Jak będzie 22 października w Poznaniu? Tego dowiemy się na mecie 22. Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza, zlokalizowanej na ternie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wcześniej, przez trzy dni, potrwa tam Poznań Run Expo.

Źródło: Polsat News / foto. news.com.au

Co kupisz na Poznań Run Expo?