Organizator:

Półmaraton i utrudnienia dla ruchu w Poznaniu

Podziel się

W związku z organizacją 14. PKO Poznań Półmaraton, w niedzielę 3 kwietnia nastąpią zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej. Oto szczegółowe i obszerne informacje przygotowane przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji.

Trasa biegu zostanie zamknięta dla ruchu kołowego w godzinach od 9:00 do 13:30. Dodatkowo ul. Grunwaldzka na odcinku od skrzyżowania z ulicą Roosevelta do skrzyżowania ulic Szylinga / Matejki zamknięta będzie od godziny 6:00.

Trasa zaczyna się i kończy na Międzynarodowych Targach Poznańskich, otaczając pętlą lub przecinając m.in. takie dzielnice Poznania jak: Łazarz, Wilda, Stare Miasto, Jeżyce i Grunwald. Na całej trasie Półmaratonu funkcjonować będą tzw. śluzy, umożliwiające przecięcie trasy biegu. Zwracamy jednak uwagę, że w momencie, gdy przez dany odcinek będzie przebiegała główna grupa zawodników, przejazd przez nie będzie niemożliwy.

Poszczególne odcinki trasy będą stopniowo otwierane wraz z przebiegnięciem ostatnich zawodników. Przywrócenie ruchu ostatniego odcinka trasy przewidywane jest około godziny 13:30.

„Wychodząc naprzeciw zmotoryzowanym mieszkańcom Poznania POSiR przygotował poglądowe mapy trasy wraz z ich opisem, które mogą być pomocne w przy poruszaniu się w dniu półmaratonu.

Śluzy ułatwią przemieszczanie

Po starcie zamknięte będą śluzy na Grunwaldzkiej i stopniowo dalej do Jugosłowiańskiej w stronę Raszyna (szacowane uruchomienie poszczególnych śluz to około 15-20 minut od startu). Po przebiegnięciu ostatniego zawodnika przez dany odcinek trasy, śluza będzie otwierana na stałe, oznakowanie tymczasowe będzie ściągane. Gdy służby stwierdzą, że można przywrócić stały ruch na danym odcinku jezdni, sytuacja wróci do normy.

W tej fazie przemieszczanie się z Łazarza i południowego Grunwaldu w kierunku Jeżyc, Piątkowa, Ławicy, Woli itp. musi odbywać się ulicą Głogowską i Roosevelta do Bukowskiej (przez Rondo Kaponiera) lub Aleją Niepodległości do ulicy Libelta / Jeżyckiej, w ostateczności Aleją Niepodległości do ulicy Przepadek i Armii Poznań (śluza Solna).

Na tym odcinku będzie osiem śluz przejazdowych. Będą one czynne przed biegiem oraz w momencie, gdy stawka będzie już na tyle rozciągnięta, by bezpiecznie przeprowadzić przejazdy przez trasę biegu.

Na tym etapie jedynym wjazdem do miasta od strony Rataj, będzie trasa Hetmańska (możliwość skrętu w Dolną Wildę, Kolejową lub Głogowską). Wszelkie podróże pomiędzy północą miasta i Jeżycami możliwe są tylko przez Most Dworcowy, Głogowską, Wyspiańskiego i Przybyszewskiego. Z południa miasta, sugerowane przejazdy przez A2, Krzesiny, Rataje i ul. Hetmańską. Na ulicy Grunwaldzkiej, ruch odbywać się będzie normalnie od ul. Matejki w całości w kierunku Junikowa. (ok. godz. 11:15-11:30).

Ostatni etap tymczasowej organizacji ruchu

Zamknięte pozostają Droga Dębińska, Garbary, Solna i końcówka trasy (ulice Nowowiejskiego, Pułaskiego, Roosevelta do Bukowskiej). Możliwy jest przejazd z centrum na: Łazarz, Grunwald, Dębiec i Junikowo. Na Jeżyce i Piątkowo z Centrum tylko przez ulicę Głogowską, Wyspiańskiego i dalej Przybyszewskiego. Na Rataje, tylko ulicą Hetmańską.

Za ostatnim zawodnikiem, w miarę możliwości i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, otwierane będą kolejne odcinki ulic. Pod koniec stawki zawodników, przerwy pomiędzy nimi będą na tyle duże, że większość pozostałych śluz będzie otwarta (Królowej Jadwigi, Garbary, Solna / Aleja Niepodległości).

Jak poruszać się po mieście w dniu półmaratonu?

Pisząc na adres e-mail: utrudnieniawruchu@halfmarathon.poznan.pl można uzyskać odpowiedź na pytania: jak poruszać się po mieście w dniu półmaratonu, jak najszybciej dojechać w konkretne miejsce i z jakich środków transportu w tym dniu najlepiej skorzystać.

Adres działać będzie:

29.03.2022 (wtorek), w godz. 18:00 – 21:00

30.03.2022 (środa), w godz. 18:00 – 21:00

31.03.2022 (czwartek), w godz. 18:00 – 21:00

01.04.2022 (piątek), w godz. 18.00 – 24.00

Czas oczekiwania na odpowiedź wynosi do 4 godzin!

Informacji odnośnie poruszania się po mieście w dniu półmaratonu można uzyskać dzwoniąc od piątku do niedzieli (1-3 kwietnia) pod nr telefonu: 502 622 438.

Koordynatorzy udzielą informacji, które ulice są zamknięte i jaki objazd najlepiej wybrać. Powie też, które linie tramwajowe i autobusowe zmieniły swój kurs i którędy pojadą tymczasowe linie (działające jedynie w dniu półmaratonu).

Infolinia czynna będzie:

1.04.2022 (piątek) w godz. 17:00–20:00

2.04.2022 (sobota) w godz. 10:00–20:00

3.04.2022 (niedziela) w godz. 07:00–13:00

Przed ewentualnym wjazdem w okolice trasy biegu, warto zapoznać się z informacjami o ruchu w aplikacji Waze.

Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej znajdują się na stronie: https://www.ztm.poznan.pl/

 

Źródło: POSiR