Organizator:

Poznański półmaraton zbliża się do frekwencyjnego rekordu

Podziel się

Ponad 10 tys. zawodniczek i zawodników stawi się na starcie 16. PKO Poznań Półmaraton, który w niedzielę, 14 kwietnia zostanie rozegrany na ulicach miasta. Towarzyszyć mu będzie trzydniowe Poznań Run Expo. W poniedziałek, 8 kwietnia odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca te wydarzenia.

Tradycyjnie poznański bieg rozpocznie się i zakończy w okolicy i na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. 16. PKO Poznań Półmaraton może okazać się jednym z najbardziej rekordowych. Na listę zapisało się 10,5 tys. osób. 31% z nich to poznaniacy, 68% Wielkopolanie.

– Wszystkie szanujące się miasta Europy i świata mają swoje biegi uliczne. To wyjątkowa promocja – mówił podczas konferencji zastępca prezydent miasta Bartosz Guss. – Poznań przez lata rywalizował we frekwencji z Warszawą, aktualnie wracamy do wyniku pięciocyfrowego. Wrócimy pewnie na pudło jeśli chodzi o frekwencję imprez w Polsce – stwierdził.

Trasa półmaratonu w stolicy Wielkopolski nie zmienia się od kilku lat. – Jest fajna i bardzo szybka – zachwalał wybór Łukasz Miadziołko, dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. – Co roku zapraszamy też zawodników, którzy będą walczyć o zwycięstwo. Przeważająca większość to w tym roku zawodnicy z Afryki. Czy padną rekordy, zobaczymy – dodał.

Wśród mężczyzn startujących w kwietniowym półmaratonie, najlepszym rekordem życiowym może pochwalić się Etiopczyk Yigrem Demelash (59:19). Wśród kobiet Shamilah Tekaa Kipsiror, Kenijka, której czas wynosi 1:07.53. 

Akcja i atrakcje

PKO BP, sponsor tytularny biegu kolejny raz w Poznaniu organizuje akcję „Biegnę dla…”. W tym roku uczestniczki i uczestnicy mogą wspierać podopiecznych fundacji. - Roman Drgas, dyrektor ds. sprzedaży w Regionalnym Oddziale Detalicznym PKO Banku Polskiego w Poznaniu mówił o konkretnym celu. Biegaczki i biegacze mogą pomóc pięcioletniej Michalinie, chorującej na wrodzoną wiotkość mięśni.

Biegacze i biegaczki będą odbierać pakiety startowe od piątku, 12 kwietnia. Bo sportowy weekend to nie tylko półmaraton, ale też Poznań Run Expo, trzydniowe wydarzenie ze strefami aktywności dla całych rodzin, ekspozycją odzieży, obuwia i sportowych gadżetów. O nich mówił Maciej Stroiński, dyrektor tego wydarzenia i przedstawiciel Grupy MTP.

– Nasza idea jest taka, żeby zachęcić do ludzi, którzy przychodzą z biegaczami, żeby zrobili coś dla siebie. Zaprosiliśmy poznańskie kluby i stowarzyszenia sportowe. Będzie można porzucać do kosza, spróbować na czym polega lacrosse. Swoje stoiska będą miały też Warta Poznań, Lech Poznań, ale także Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Będzie też można sprawdzić się na ściance wspinaczkowej. Strefa aktywności będzie działać w sobotę i w niedzielę – podkreślił.

Utrudnienia w ruchu

Nieodłącznym elementem biegów ulicznych pozostają utrudnienia w ruchu. O tym, jak spróbować ich uniknąć mówiła Anna Bręk, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. – Utrudnienia w ruchu, w tym zamknięcie ul. Grunwaldzkiej, rozpocznie się w niedzielę, od godz. 6:00 w niedzielę, 14 kwietnia – przypomniała.

Przedostanie się w poprzek trasy umożliwi 25 śluz, a nad bezpieczeństwem uczestników i mieszkańców i kierowców czuwać będzie ponad setka policjantek i policjantów oraz straż miejsca i wojsko.

Co, gdzie, kiedy Sportowe aktywności