Organizator:

Rekordowo pod każdym względem. Tak było na jesiennym Poznań Run Expo

Podziel się

O takich rekordach marzą organizatorzy wydarzeń sportowych. Jesienna edycja Poznań Run Expo, która odbyła się na Międzynarodowych Targach Poznańskich od 20 do 22 października, przyciągnęła ponad 20 tys. osób. Emocje i doskonała zabawa udzielały się przez całe trzy dni. Sam maraton także okazał się rekordowy.

 

Piątkowe poranki na Poznań Run Expo powoli stają się miejscem i czasem przeznaczonym dla sportowej edukacji. Podczas wiosennej edycja odbyła się lekcja WF-u, w czasie jesiennej uczniowie i uczennice z poznańskich szkół spotkali się z mistrzami paraolimpijskimi. Dzięki współpracy z Fundacją Multisport do Poznania przyjechali olimpijczycy z Aten, Londynu. Zaprezentowali szermierkę na wózkach i udowodnili, że ten sport może budzić ogromne, pozytywne emocje.

Sportowe pasje

Uczestniczki i uczestnicy zajęć dali się wciągnąć w tę opowieść i poznali ludzi z ogromną, sportową pasją. Dla wszystkich była to cenna lekcja i niezwykłe spotkanie. Kampania społeczna promująca sport osób z niepełnosprawnościami “Pełni Sportu 2023” była współfinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Cała Poznań Run Expo oferowało najmłodszym dużą dozę atrakcji. Jeśli ktoś lubi rywalizację, mógł sprawdzić się na torze przeszkód. Jeśli ktoś chciał załapać bakcyla do sportów walki, mógł wziąć udział w lekcji judo. Jeśli jest rozkochany w piłce nożnej – spotkał ekipy Lecha Poznań i Warty Poznań.

Ekspozycja także spełniła oczekiwania wszystkich, którzy mieli ochotę sprawić sobie nowe buty, odzież i sportowe akcesoria. Na stoiskach było kolorowo i radośnie.

Podobnie jak w biegach dziecięcych, które kolejny raz odbyły się na Placu Marka. To właśnie tam zlokalizowana była meta 22. Poznań Maraton, który okazał się rekordowy.

Maraton z rekordem

Zwycięzcą, a zarazem rekordzistą poznańskiego biegu został Erytrejczyk Petro Mamu Shaku z czasem 02:09:57, który przy okazji poprawił swój rekord życiowy. Sekundę po nim na metę wpadł Etiopczyk  Mesfin Nigusu Tolla. Trzecie miejsce przypadło także reprezentantowi Etiopii. Czas Demeke Tadesse Mengistie to 02:10:00.

Wśród kobiet także dominowały reprezentatki Etiopii. Pierwsza była Tseginesh Mekonnin Legesse, z czasem 02:27:28, druga Birtukan Workineh Belay. Jej czas to 02:30:34. Najniższe miejsce na podium zajęła Monika Jackiewicz, jej czas to 02:31:15.

Jako że poznański bieg stanowił też Mistrzostwa Polski, od 22 października ten tytuł wśród kobiet należy właśnie do Jackiewicz. Mistrzem Polski został Adam Nowicki, który na mecie maratonu pojawi się jako piąty. Jego czas w Poznaniu to 02:12:34.

Zdjęcia