Organizator:

Rekordowy maraton, w który niewielu wierzyło

Podziel się

Poznański maraton zbliża się wielkimi krokami. Wraz Poznań Run Expo pozostaje jedną z najlepiej zorganizowanych imprez biegowych w Polsce. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek, 6 października w siedzibie Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji,  mówili o tym przedstawiciele organizatorów, władz miasta, służb organizacyjnych i porządkowych.

– Zawsze ten maraton, jeden z największych w Polsce, był dobrze postrzegany przez biegaczy – mówił zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski. – Podziękowania też dla służb, dzięki którym mieszkańcy, którzy nie uczestniczą w biegu, będą mogli w miarę swobodnie poruszać się po mieście – stwierdził.

Na stracie biegu pojawi maksymalnie 5000 biegaczek i biegaczy. Od lat maraton nosi imię Macieja Frankiewicza, nieżyjącego zastępcy prezydenta miasta i jednego z głównych pomysłodawców tego sportowego wydarzenia w Poznaniu.

– Cieszę się, że Maciej żyje w sercach poznaniaków w takiej formie. Zawsze będę pamiętać przygotowania do pierwszego maratonu. Startowało w nim ok. 600 biegaczy – wspominała Joanna Frankiewicz, wdowa po Macieju Frankiewiczu, która niejednokrotnie stawała też na starcie biegu.

Jak mówiła, ponad 20 lat temu niewiele osób wierzyło w powodzenie organizacji poznańskiego maratonu. Obecnie w stolicy Wielkopolski organizowany jest jeden z największych, najlepiej zorganizowanych i najbardziej medialnych maratonów w kraju.

Maraton ściśle związany z MTP

W niedzielę, 16 października biegaczki i biegacze wystartują z ul. Grunwaldzkiej.

Wypracowaliśmy nową propozycję trasy. Będzie miej podbiegów, mniej zbiegów. Myślę, że sportowo jest znacznie lepsza – zaznaczył Łukasz Miadziołko, dyrektor POSiR.

Stwierdził też, że skład zarejestrowanych zawodników wskazuje, że w tym roku uda się pobić rekord. Najlepsi zawodnicy, którzy pojawią się Poznaniu uzyskują czasy rzędu 2:05.25 (Etiopczyk Bazu Worku Hayla), a zawodniczki 2:22.34 (Kenijka Caroline Cheptanui Kilel).

Sama trasa będzie też prowadziła przy największych atrakcjach Poznania. Meta będzie zlokalizowana na Placu św. Marka na Międzynarodowych Targach Poznańskich. To właśnie tam, a konkretnie w pawilonie nr 3, działać będzie biuro zawodów i tam odbędą się targi Poznań Run Expo. W sobotę, 15 października na placu zostaną też rozegrane biegi dziecięce.

Zapraszamy do pawilonu po obuwie, akcesoria wszystko to, czego biegacze potrzebują. Myślę, że wszyscy maratończycy znajdą coś dla siebie – stwierdziła Dagmara Suprun, dyrektor Poznań Run Expo.

Przypomniała też, że wejście na Poznań Run Expo dla wszystkich zainteresowanych będzie odbywało się przez Hol Wschodni, od strony Mostu Dworcowego.

Utrudnienia w ruchu

Dla nas maraton zaczyna się wcześniej niż dla biegaczy - mówiła mł. asp. Anna Bręk z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. – W czasie biegu na pewno warto słuchać policji i stosować się do poleceń – zaznaczyła.

Radość dla biegaczy oznacza utrudnienia dla mieszkańców miasta, kierowców, pasażerów komunikacji miejskiej.

Tomasz Łapszewicz, zastępca dyrektora ds. publicznego transportu zbiorowego Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu zwrócił uwagę, że w dniu maratonu, tylko jedna linia tramwajowa będzie jeździła normalnie (nr 18). Trasy zmieni 50 linii autobusowych.

 

Co, gdzie, kiedy