Organizator:

To było idealne preludium do maratonu

Podziel się

Kolejny raz uczestniczki i uczestnicy poznańskiego biegu mogli zaopatrzyć się w sprzęt sportowy, odzież obuwie i akcesoria oraz uczestniczyć w zabawach i konkursach. Targ Poznań Run Expo, które odbyły się 14-16 października, odwiedzili zawodniczki i zawodnicy, ale też liczne grono kibiców o całych rodzin. Najmłodsi adepci sportowej aktywności wystartowali w biegach poprzedzających zmagania maratonek i maratończyków.

Poznań Run Expo to wydarzenie nie tylko dla biegaczek i biegaczy. Wstęp jest wolny dla każdego, kto chce zapoznać się z ofertą sprzętu, odzieży, obuwia, akcesoriów, odżywek, suplementów i wszystkiego, co związane z aktywnością fizyczną. Od piątkowego poranka, 14 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich pojawiali się więc pierwsi zwiedzający.

Eskpozycja i konkursy

Organizatorzy nie zapomnieli sprawdzonych gościach, wśród których był m.in. Jerzy Skarżyński, zwycięzca Maratonu Warszawskiego, utytułowany lekkoatleta, autor książek i propagator aktywności fizycznej i przesympatyczny rozmówca.

Wyzwanie zwiedzającym rzuciła marka HOKA. Uczestniczki i uczestnicy HOKA Challenge zmagali się z pytaniami w wylosowanych kategorii, a odpowiedzi na nie musieli udzielić podczas jednominutowego biegu na bieżni. Każda prawidłowa odpowiedź oznaczała dodatkowe 20 m do całościowego wyniku. Liczyły się więc wiedza, spryt, odpowiednia strategia oraz dystans jaki udało się im przebiec. Każdego dnia wygrywa jedna zawodniczka i jeden zawodnik. Nagrodą były wybrane buty. 

Oddzielny konkurs zaproponowano biegaczom i biegaczkom. Ci startujący w maratonie i ukończyli go z jak najlepszym progresem pomiędzy wynikami. Najlepsi otrzymali vouchery o wartości: 2000 zł, 1000 zł i 500 zł.

Od soboty, 15 października Fundacja Multisport zaprosiła do zabawy i poszerzania sportowych horyzontów. Na zwiedzających czekał „refleksomierz”, zabawy związane koordynacja ruchową i konkursy rzutów osobistych oraz dawka wiedzy. Fundacja realizuje bowiem programy edukacyjne, promujące sport osób z niepełnosprawnością, zalety gimnastyki korekcyjnej i sportową aktywność uczniów.

Tę ostatnią można było podziwiać także podczas biegów dziecięcych, które – tradycyjnie już – odbyły się w sobotę, na Placu Marka, na mecie maratonu. Mimo niepewnej aury sprawiły frajdę dzieciom,  ich rodzicom i opiekunom.

 

Widzimy się z pół roku

W niedzielny poranek Poznań Run Expo było otwarte już po godz. 7:00. Część zawodniczek i zawodników maratonu czekała na start właśnie na terenie MTP.

W końcu, o godz. 9:00 wszyscy wystartowali na trasę, w której do pokonania było 42.195 m ulicami Poznania. Tuż przed metą zawodniczki i zawodnicy przebiegali przez strefę kibica zorganizowaną przez Grupę MTP.

21. Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza wygrał Bazu Hayla z Etiopii. Wynikiem 02:11.27 ustanowił  nowy rekord trasy. Drugie miejsce zajął Marokańczyk Mohamed El Talhaouim, a trzecie Getahum Adamu - także Etiopczyk.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Kenijka, Caroline Cheptanui Kilel. Ona również ustanowiła rekord trasy  wynikiem 02:27.00. Druga była Etiopka Askale Hurisa , a trzecia Szwedka Hanna Lindholm.

Towarzyszące poznańskim biegom Poznań Run Expo odbywa się dwa razy w roku – jesienią przy maratonie, wiosną  przy półmaratonie. Wtedy wydarzenie odwiedza nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Najbliższa edycja już 14-16 kwietnia 2023 r.

 

Zdjęcia Poznań Run Expo