Organizator:

Wings for Life w Poznaniu. Polacy drudzy na świecie

Podziel się

Rozegrany w niedzielę, 8 maja bieg Wings for Life przeszedł do historii. W Poznaniu najlepsi byli Patrycja Talar i Dariusz Nożyński. Ich wyniki dały im drugie miejsca na świecie. Biegacze, startujący z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich, uciekali przed samochodem pościgowym prowadzonym przez Adama Małysza.

fot. © Marcin Kin / www.redbull.com

Międzynarodowy bieg charytatywny Wings for Life odbywa się od 2014 r. zawsze w pierwszą niedzielę maja. Jest organizowany w 33 miastach na świecie. Dochód z biegu przeznaczony jest na badania nad urazami rdzenia kręgowego. 

Polki i Polacy ze znakomitymi wynikami

Zwyciężczyni z Poznania, Patrycja Talar, przebiegła aż 53,4 km. To drugi wynik na świecie. Lepszy osiągnęła tylko Nina Zarina, która startowała w Kalifornii i przebiegła 56 km. Jak mówiła Talar, stając na starcie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, celowała w wynik ok. 30 km.

W rywalizacji mężczyzn także drugi wynik na świecie zanotował Dariusz Nożyński, który przebiegł 63,9 km. Do zwycięzcy globalnej rywalizacji, biegnącego u w Japonii Jo Fukuda, zabrakło mu tylko o 500 m.

Oboje zwycięzców z Poznania bardzo chwaliło poznańską publiczność. Mówili przy tym, że trasa okazała się niezwykle wymagająca – obfitująca w sporo podbiegów.

Nie tylko duet zwycięzców poznańskiego Wings for Life pokazał, że polscy biegacze zaliczają się do światowej czołówki. Tomasz Osmulski i Wioletta Paduszyńska wygrali w chorwackim Zadarze. Ich wyniki to 57,6 i 43,5 km. Biegnąca w Monachium w Niemczech Dominika Stelmach wygrała swój bieg z wynikiem 48,2 km.

W Polsce w rywalizacji na wózkach najszybszy był Witold Misztela (51 km), a najszybsza – Anna Płoszyńska z wynikiem 14,2 km (w tym roku będzie reprezentować Polskę w konkursie Miss World na wózku).

Globalna rywalizacja

W biegu Wings for Life na całym świecie, w 165 krajach wystartowało jednocześnie niemal 162 tys. zawodniczek i zawodników. Dzięki temu na badania nad znalezieniem skutecznej metody leczenia urazów rdzenia kręgowego zebrano na całym świecie 4,7 mln euro.

Start Wings for Life na całym świecie nastąpił punktualnie o 13:00 czasu polskiego. Biegaczki i biegacze ruszyli na trasy jednocześnie – niezależnie od pory dnia w miejscu, w którym się znajdowali. Pół godziny później ruszyły za nimi samochody pościgowe, który jechały ze stopniowo wzrastającą prędkością (od 14 do 34 km/godz.). Rywalizację zakończyło dogonienie ostatniego uczestnika. Stąd też maksyma biegu „najlepsi kończą ostatni”.

Na starcie w Poznaniu zlokalizowanym na Placu Marka Międzynarodowych Targów Poznańskich, stawiło się niemal 8000 osób. Samochodem pościgowym kierował Adam Małysz. Pakiety startowe na Bieg Flagowy w Poznaniu wyprzedały się w ekspresowym tempie.

W biegu można było uczestniczyć także w dowolnym miejscu na świecie, z własnym smartfonem, z wykorzystaniem aplikacji lub w podczas eventu biegowego. W Polsce było takich wydarzeń 13. Z aplikacją w naszym kraju 4,5 tys. osób.

Źródło: www.redbull.com