Organizator:

Bieg jako pretekst. Poznań Run Expo z wielką strefą aktywności

Podziel się

Wielka lekcja WF-u i inne sportowe atrakcje, a nawet balet, edukacja ekologiczna i wojskowe pojazdy. Do tego prelekcje dla biegaczek i biegaczy oraz nieodłączna ekspozycja odzieży, obuwia i akcesoriów. To będą trzy aktywne dni na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Poznań Run Expo potrwa od 14 do 16 kwietnia i doskonale wpisze się w atmosferę 15. Poznań Półmaratonu.

 

Poznański półmaraton ściśle wiąże się z Poznań Run Expo i Międzynarodowymi Targami Poznańskimi. To na historycznym Placu Marka zlokalizowana jest meta zawodów. Jednak tegoroczne, wiosenne wydarzenie wzbogaci wyjątkowo duża Strefa Aktywności i prelekcje ekspertów zorganizowane we współpracy z Poznańskimi Ośrodkami Sportu i Rekreacji i partnerami wydarzenia. Czego się spodziewać?

Aktywność od najmłodszych lat

Piątek, 14 kwietnia rozpocznie się z przytupem, bo od spektakularnej Lekcji WF-u z Mistrzami, organizowanej przez Fundację MultiSport. Lekcja rozpocznie się w piątkowy poranek, o godz. 10:30 i potrwa półtorej godziny. Będzie to idealna okazja, by wśród rówieśników sprawdzić się w specjalnie przygotowanym obwodzie stacyjnym z szeroką gamą konkurencji. Kilkaset dzieci naraz weźmie udział w ćwiczeniach pod opieką trenerów, a rozgrzewkę poprowadzą zdobywcy wielu tytułów mistrzowskich- lekkoatleta Marek Plawgo, wioślarze - Natalia Madaj-Smolińska i Michał Jeliński oraz pływak Kacper Majchrzak. Fundacja MultiSport będzie obecna na Poznań Run Expo przez cały dzień, na swoim stoisku przygotowała atrakcje sportowe dla dzieci i dorosłych, w tym: pomiar szybkości oraz składu masy ciała, ćwiczenia zwinnościowe oraz zręcznościowe w ramach specjalnego toru przeszkód z nowoczesnym sprzętem gimnastycznym, gry na szybkość reakcji, percepcję oraz szybkość podejmowania decyzji z wykorzystaniem technologii BLAZEPODS oraz FeetLight.

W sobotę, 15 kwietnia POSiR wraz z Fundacją Pho3nix zorganizują biegi dziecięce – Pho3nix Kids Półmaraton. Te, tradycyjnie już, odbędą się na Placu Marka. Z kolei strefa Fundacji Pho3nix będzie dostępna także w dniu półmaratonu. Każde dziecko będzie mogło spróbować swoich sił w teście sprawności pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Towarzyszyć temu będzie profesjonalna rozgrzewka, doskonała atmosfera i interaktywne atrakcje, takie jak ring-fit.

 

 

Od teqballa do baletu

Przez trzy dni w Strefie Aktywności przedstawiciele Warty Poznań zaproszą do gry w teqballa – sportu zyskującego na popularności, przypominającego połączenie tenisa stołowego z piłką nożną. Będzie więc widowiskowo i radośnie.

Techniki sztuki walki zaprezentują (w praktyce!) trenerzy Akademii Judo, z którymi można będzie stoczyć mini-walkę. Drużyna futbolistów Armii Poznań pokaże podstawy futbolu amerykańskiego, czyli podań i tajników poruszania się po boisku. Z kolei przedstawiciele szkoły baletowej nauczą stania na palcach. Do tego widzowie będą mogli też podziwiać pokaz baletu w wykonaniu jej podopiecznych.

Od ekologii do fotki żołnierzami

Biżuteria ze starego t-shirta? Ekodoniczka własnego projektu wykonana z kartonu po mleku lub soku z wiosennymi kwiatami? Ekowarsztaty poprowadzą przedstawiciele firmy Abrys oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. Ci pierwsi zaprezentują kreatywne wykorzystanie odpadów, czyli upcyklingu, ci drudzy, m.in. decoupage, składanie budek lęgowych i puzzle edukacyjne. Na chętnych czekają też sadzonki roślin.

Roślin (oraz miodu) nie byłoby, gdyby nie pszczoły, o których życiu i pracy będzie można dowiedzieć się odwiedzając Pasiekę Miód Jana.

Na zwiedzających czekać będzie na stanowisku Veolii fotobudka 360 stopni, a dla fanów gier – koło fortuny i gry retro. W niedzielę, 16 kwietnia w Strefie Aktywności stanie wojskowy wóz, , a każdy zwiedzający będzie miał szansę zrobić sobie zdjęcie z żołnierzami na jego tle.

Kompleksowo dla biegających

Obok Strefy Aktywności, na scenie Poznań Run Expo pojawi się też kilkanaście prelekcji. Biegacze i eksperci opowiedzą jak przygotować się do startu, jak po nim zregenerować. Będzie też okazja do rozmowy z pacemakerami poznańskiego półmaratonu. O porady dietetyka zadba także Veolia.

Na swoje stoisko zaprasza m.in. Decathlon, którego eksperci przeprowadzą analizę technik biegu, z wykorzystaniem kamery. Każdy śmiałek będzie miał okazję „rywalizować” z aktualnym rekordem Polski w półmaratonie na mechanicznej bieżni.

Wielkopolski Związek Towarzystw Wioślarskich zadba z kolei o urządzenia do treningu i rywalizacji (indywidualnej i w parach), czyli ergometry wioślarskie. Korzystając z nich będzie można odpowiedzieć sobie na pytanie: „ile metrów przepłynę w minutę?”. To dobre uzupełnienie biegowych aktywności.

– POSiR i nasi partnerzy zadbali o naprawdę rozbudowany program. Bardzo się cieszymy, że możemy wspólnie pokazać wydarzenie łączące tak wiele aktywności sportowych i pozasportowych, w których może brać udział w zasadzie każdy, kto ma ochotę – mówi Dagmara Suprun, dyrektor Poznań Run Expo. – Jeśli dodamy do tego naszą ekspozycję, otrzymujemy fantastyczne sportowe wydarzenie – podkreśla.

Poznań Run Expo to też – jak zawsze – doskonała okazja, by zapoznać się z ekspozycją odzieży, obuwia oraz akcesoriami dla biegaczek i biegaczy. Te ostatnie będą dostępne dla wszystkich zwiedzających w pawilonie nr 3 przez trzy dni. Na stoiskach zlokalizowanych tuż przy biurze zawodów swoją ofertę zaprezentuje kilkudziesięciu wystawców z całej Polski. Będzie w czym wybierać!

Program wydarzeń